články
Proč se socialistům nehodí přiznat, že nacismus je levicový
Tento článek (zdroj) je, po dohodě s autorem, převzatý z blogu portálu idnes.cz.
Tématicky je blízký textu Co má společného nacistický a komunistický režim, který jsme sepsali před časem.
...aneb Hitlerova NSDAP byla prý krajní pravicí. Tento rozpor je opravdovým evergreenem a po desetiletí proklamovaným mýtem nejen naší domácí politiky. Aby bylo možno se po druhé světové válce distancovat od poražených ideologií a současně realizovat sílící levicové myšlenky, bylo potřeba nacistické a také fašistické režimy negativně zaškatulkovat. Nebo spíše, bylo potřeba k všeobecně uznávané zhoubnosti poražených režimů připodobnit socialistům konkurenční doktríny. Koneckonců, patřičná klišé používají komunisté, socialisté, etničtí aktivisté a dokonce i nemálo politologů dodnes.
Soustřeďme se především na Hitlerovy stranické ideje, ačkoliv podobný způsob myšlení s různými obměnami lze zaznamenat přiměřeně i ve všech fašistických režimech tehdejší doby. Nacismus pod vlivem Hitlerových fobií svoje socialistické či všeobecně levicové teorie pouze "vyšperkoval" o vyhrocený rasismus, kombinovaný se státem garantovanou diskriminací a perzekucí. Vše ostatní však jednoznačně dokládá jinou povahu tohoto totalitního režimu, než jaká je nám po desetiletí předkládána. Také jste se ve škole učili, že Hitler byl krajní pravice, viďte...
A bylo Vám někdy vysvětleno proč? Tak jen namátkou:- Oslovení "Parteigenosse", neboli doslova "stranický soudruh", bylo pojmenování, které bylo standardně (výhradně) používáno pro oslovení členů v rámci NSDAP
- Jak známo, zkratka NSDAP znamená Nacionálně socialistická dělnická strana Německa, termín nacismus pak vzniknul spojením slov "nacionální socialismus"
- Program strany podporoval a zaváděl dramatickou daňovou progresi, regulaci cen, nájemného, podporu rodin s dětmi, společné zdanění manželů, subvencování zemědělství, posilování státního penzijního systému atd.
- Jak známo, stát praktikoval vyhrocený kolektivismus ve všech sférách společenského života a napříč všemi věkovými kategoriemi
- Stát realizoval enormní posilování své role ve společnosti a ekonomice
- Nacisté u moci zavinili dramatický růst státního (veřejného) dluhu v třicátých letech prostřednictví emisí státních dluhopisů
- Hitler ve svém poměrně málo známém prohlášení na prvomájovém průvodu roku 1927 prohlásil: "Jsme socialisté, jsme nepřátelé dnešního kapitalistického ekonomického systému kvůli vykořisťování sociálně slabých, kvůli nespravedlivým mzdám, a protože kapitalismus hodnotí lidské bytosti podle bohatství a majetku namísto zodpovědnosti a výkonnosti. Jsme rozhodnuti bezpodmínečně zničit tento systém."
- V roce 1939 se Hitler na pokraji vrcholící dluhové / měnové krize nechal slyšet, že "nacionálně socialistické Německo vytvořilo novou ekonomickou doktrínu, která pohlíží na ekonomiku jako na služku pracujícího lidu."
- Hitlerovi novodobí následovníci z německé NPD, nikoliv nepodobně, prosazují "hospodářství pro lidi", "sociální povinnosti podnikatelů", "nutnost sankcí pro podniky přesouvající výrobu do zemí s nízkými náklady a zdaněním" atpod.
Nacismus byl obyčejným a nepokrytým socialismem dnešního ražení a to pouze pro vybranou rasu. Tato rasová limitace však nemění nic na tom, že se stále jednalo o poměrně obyčejný socialismus. Uvedená klasifikace se pochopitelně současným levicově orientovaným jedincům jaksi nehodí do krámu, neboť rovnítko mezi nacionálním socialismem a jejich politickým přesvědčením (osobním či profesním) je pro ně krajně nelichotivé. Mnohem vhodnější je se snažit toto rovnítko přidělit nechtěným politickým oponentům na pravé straně politického spektra.
Článek je zveřejněn s laskavým svolením autora, jímž je pan Jan Polanecký (janpolanecky.blog.idnes.cz)
Informace a materiály z tohoto webu lze využít pro připomínání památky našich letců a další pozitivní záměry v souladu s idejemi spolku.
Pokud by šlo o převzetí dat, publikování jinde, komerční oblast a podobně, považujeme za fér nás nejprve kontaktovat. Vynasnažíme se být ku pomoci.