Cesti_RAFaci_-_logo_120x160.png, 30kB
Email:
cestirafaci@seznam.cz
Telefon:
+420 776594885
Adresa:
Čeští RAFáci
Puklice 52
58831 Puklice (u Jihlavy)
Czech Republic
      ČEŠTÍ  RAFÁCI   -   CZECH  RAF  CREW      
facebook.gif, 1,3kB jazyk_cesky.png, 637B jazyk_anglicky.png, 826B

články

9. října 2016

102. výročí narození plk. i.m Josefa Příhody, DFC

Památník padlým na zdi Domu dětí a mládeže ve Vlašimi uvádí řadu jmen místních osobností. Připomeňme válečného letce Josefa Příhodu, od jehož narození 9. října 1914 uplynulo 102 let. Nejvýše měsíce nás pak dělí od ještě markantnějího zvýraznění jeho odkazu - realizace pamětní desky.
Věřme, že přípravy budou úspěšné a nastoupená cesta povede k cíli. Za skvělým záměrem stojí zejména náš kamarád Daniel Sviták, jemuž přejeme hodně zdaru.

Josef Příhoda se vyučil mechanikem, ale již roku 1935 dobrovolně narukoval do armády k letectvu. Postupně absolvoval pilotní výcvik a stíhací kurz u Leteckého pluku 4 v Hradci Králové. Smutný 15. březen 1939 a okupace nezlomily vlasteneckého ducha pilota Příhody, ani velkého zástupu dalších. Spíše naopak. S odhodláním odcházeli do exilu bojovat za svou drahou domovinu. Přes Polsko se tak dostal do Francie, ale s nutným závazkem v Cizinecké legii. Během září konečně nastaly přesuny ke kýženému letectvu a výcvik. Jak určená jednotka ERC571, tak GC III/4 v severní Africe ale měly zastaralé stroje a do akce nezasáhly. Pád obrany znamenal evakuaci do Velké Británie, kde vstoupil do Dobrovolnické zálohy Královského letectva - RAF VR. S hodnotí Sergeant se přeškolil na stíhačky Hurricane u 6. OTU. V říjnu 1940 nastoupil k 1. peruti RAF a zasáhl s ní do klíčové bitvy o Británii. Poté následovaly i noční operace a zejména ofenzivní akce nad okupovanou Evropou. Koncem září 1941 přešel ke 111. peruti vyzbrojené Spitfiry a v polovině dubna 1942, již s pověstí velmi zkušeného bojovníka, posílil 313. čs. stíhací peruť. Po třech měsících dokončil 200 hodinový operační turnus a nastoupil povinnou dovolenou. Vrátil se a záhy, 23. října, převzal za vynikající bojovou činnost, zahrnující i pět jistých a dva pravděpodobné sestřely, Záslužný letecký kříž - DFC. Čas běžel, náročné boje, ztráty rostly… 6. března 1943 byl úkolem doprovod bombardérů útočících na ponorkové základny v Brestu. Formaci stíhací ochrany napadly německé Focke Wulfy Fw-190A, třistatřinácka utrpěla jedinou ztrátu: F/O Příhoda zůstal nezvěstný... jeho Spitfire Mk.Vc havaroval v moři. Runnymede Memorial v britském hrabství Surrey nese jména letců RAF, jejichž hroby nejsou známy. Je tu zapsán i rodák z Vlašimi. Kéž jeho odkaz – pevný charakter i srdečné vlastenectví, žijí navždy.
Čest jeho památce.

Profil: Čs letci - Stíhači v RAF .
Stručné info o československých letcích v bitvě o Británii: Čs letci - Účastníci bitvy o Británii.
Pomník Obětem 1. a 2. světové války ve Vlašimi: vets.cz.

Zajímavosti:
U Josefa Příhody byla vžita přezdívka "Strejda".
Fenku Paddy našel opuštěnou při cestě některým vybombardovaným městem.
V bitvě o Británii létal u 1. perutě i s dalšími čs. stíhacími esy (E. Čížek, J. Dygrýn (Ligotický), V. Jícha, B. Krátkoruký, K. Kuttelwascher).
Dosáhl pěti jistých a dvou pravděpodobných vítězství. Poškodil další tři letouny Luftwaffe.
Za svou vynikající bojovou činnost byl vyznamenán Záslužným leteckým křížem (Distinguished Flying Cross, DFC) (army.cz).
28.4.1941 byl zasažen palbou Messerschmittu Bf 109 a zachránil se na padáku (army.cz).
Ve Vlašimi je připomínkou ještě ulice ppor. Příhody (mapa).
Odkazy na literaturu a další zdroje informací odkazuje výše zmíněný profil.


Prihoda_Josef_-_portret__225x300_(Jaroslav_Hugo_Popelka).jpg, 12kB Jicha_V,_Kucera_O,_Prihoda_J_-_19421023_Churchstanton__360x270_(Jaroslav_Hugo_Popelka).jpg, 19kB Prihoda_Josef_&_Paddy_225x300_(Jaroslav_Hugo_Popelka).jpg, 16kB
J. Příhoda V. Jícha, O. Kučera, J. Příhoda
23.10.1942, základna Churchstanton
J. Příhoda a jeho fenka Paddy
313. čs. stíhací peruť
Fotky poskytl pan Jaroslav 'Hugo' Popelka. Děkujeme!
 
Informace a materiály z tohoto webu lze využít pro připomínání památky našich letců a další pozitivní záměry v souladu s idejemi spolku.
Pokud by šlo o převzetí dat, publikování jinde, komerční oblast a podobně, považujeme za fér nás nejprve kontaktovat. Vynasnažíme se být ku pomoci.

 

Vyhledávání

Info a odkazy

Muzeum RAF Police
Pravidelné články o čs. letcích:
Free Czechoslovak Air Force
Památníky čs. letcům RAF
Pozvánky (komplet: Aktuality)
13. července, 13:00-18:00 (sobota)
Den otevřených dveří - Letecké Muzeum Točná (web)
10. srpna, 13:00-18:00 (sobota)
Den otevřených dveří - Letecké Muzeum Točná (web)
Kalendář (komplet: Aktuality)
21. června
Oldřich Hořejší (112) - plk., F/Lt RAF (bombardovací pilot)
* 21.6.1912 Plzeň
† 22.4.1982 V. Británie
Zdeněk Řezáč (102) - pplk., F/Sgt RAF (palubní radiotelegrafista / střelec)
* 21.6.1922 Bělehrad (Srbsko)
† 30.8.1943 u Beaulieu (V. Británie)
Novinky (komplet: Aktuality)
5. května
  Čs letci - Letci z okolí - nová sekce umožňující zobrazit v mapě letce narozené v okolí zvolené lokality a vypsat jejich údaje v tabulce. Využít se dá i aktuální GPS pozice třeba telefonu.
Prosby
Kdyby se náhodou našel nějaký dobromyslný podporovatel naší činnosti... Budeme rádi :o)
Weby přátel a další odkazy
Daniel Švec, Letecké muzeum Točná.
KVH Sky Riders, KVH "Pětačtyřicítka" Brno, KHL Jindřichův Hradec, Classic Trainers, KX-B, Čs. letci, 21. zTL Čáslav, 22. zVrL Náměšť n. O., Spolek pro voj. pietní místa, Pterodactyl Flight, ...
Flying Revue, Shop 211 SQN, VálečníPtáci.Cz, Air-Shop.cz, Krtmítko pro duši, ...
(více: Odkazy)