články
Připomeňme si jednoho poměrně málo známého letce, který se narodil na Vysočině a jehož život je spojen i s Rakovnickem.
Noční nálety na cíle v okupované Evropě byly všobecně velmi nebezpečné. Pátý z nich byl pro tohoto pilota bohužel posledním.
100. výročí narození plukovníka i.m. Miroslava Jindry, pilota 311. čs. bombardovací perutě RAF
Miroslav Jindra se narodil 5. března 1916 v obci Dolní Krupá u Havlíčkova Brodu. Za První republiky jeho rodina žila v Šanově u Rakovníka, kde jej do dnešních dnů připomíná pamětní deska. V osmnácti letech se přihlásil do armády a nastoupil do prostějovské Školy leteckého dorostu. Spolu s ním ji v roce 1936 dokončil i budoucí spolubojovník Jaroslav Hájek z Jaroměřic nad Rokytnou. Odpor vůči nacistické okupaci vyústil v létě 1939 odchodem do exilu - přes Polsko, Francii a Palestinu se dostal až do Velké Británie. 11. listopadu 1940 vstoupil do RAF VR (Dobrovolnická záloha britského Královského letectva) a obdržel hodnost Sergeant (Sgt). V lednu doplnil 311. čs. bombardovací peruť umístěnou na letišti East Wretham a postupně si osvojil řízení bombardérů Vickers Wellington.
1.7.1941 se zapojil do nočních náletů na cíle v okupované Evropě: jako druhý pilot v šestičlenné osádce Karla Schoře, úkolem byl nálet na přístav Brest. O dvě noci později zaútočili na průmyslové podniky v Essenu. Před půlnocí 5. července odstartovali na Münster. Tentokrát byl na pozici radiotelegrafisty František Doležal z Horních Heřmanic u Třebíče. Nad cílem je zachytily světlomety, ale i přes protiletadlovou palbu (flak) dokázali úspěšně odbombardovat. Po obratu domů převzal řízení Sgt Jindra, ale náhle přišly perné chvíle: útok nočního stíhače Messerschmitt Bf 110. Wellington KX-P utržil zásahy, pilot manévroval, zadnímu střelci Ladislavu Kadlecovi jeden z projektilů přerazil holeň, ale přesto dokázal druhý útok protivníka odrazit. Kolem 3:30 nouzové přistáli na základně, v nemocnici ale musela být zraněnému pravá noha amputována.
Miroslav Jindra byl zařazen do nově utvořené osádky Sgt Václava Netíka. 19.7.1941 dostali pro útok na Hannover přidělen spolehlivý Wellington Mk.IC R1371 (KX-F jako Freddie), pro který to byl již 40. nálet. Cestou zpět je u nizozemského pobřeží odhalily světlomety a navíc napadl noční stíhač. Messerschmitt však schytal zásahy odvetné palby a zřítil se. Jenže krátce nato devastující salva flaku... a temné nebe prozářila padající ohnivá pochodeň Wellingtonu. Ostatky pilota Jindry vydalo moře až po dvou měsících, spočinul daleko od domoviny na hřbitově obce Uithuizermeeden severně od Groningenu. Čest jeho památce, bojoval za nás, položil život za naši svobodnou budoucnost.
Děkuji panu Jaroslavu 'Hugo' Popelkovi za poskytnutí portrétní fotografie M. Jindry.
M. Jindra, před válkou (Jaroslav 'Hugo' Popelka) |
M. Jindra v RAF (J. Rajlich, K. Černý: S RAF nad Evropou) |
Operační lety
-
1.7.1941
Druhý pilot v osádce Karla Schoře na stroji Welligton R1451 (KX-P) – cílem přístav ve francouzském Brestu.
Navigátor Josef Motyčka, radiotelegrafista František M. Doležal, přední střelec Pavel Kudláč, zadní střelec Ladislav Kadlec. -
3./4.7.1941
Stejná osádka i stroj. Nálet na průmyslové podniky v Essenu, start před půlnocí, celkem 5h 27min, náklad 3000lb = 1360kg výbušných a 120ks zápalných pum. -
5./6.7.1941
Stejná osádka i stroj. Nálet na Münster v Něměcku (železniční uzel a průmysl).
Zachyceni světlomety, manévrování, 3. pokus o zaměření cíle úspěšný, při návratu u řízení Sgt M. Jindra, nad Alkmaarem útok nočního stíhače Bf110, Wellington KX-P (jako Ponny) těžce zasažen. Zadní střelec Ladislav Kadlec jej i přes přeraženou holeň dokázal pravděpodobně sestřelil. Návrat a kolem 3:30 nouzové přistání na základně, v nemocnici Kadlecovi amputována pravá noha. -
7.7.1941
Schořova osádka na stroji Wellington R3166 (KX-K), zadním střelcem Vladimír Kováč. Cílem Kolín nad Rýnem, ale záhy návrat pro poruchu motoru, odhození pum do moře a nouzové přistání. -
19./20.7.1941
Miroslav Jindra zařazen jako 2. pilot do nově utvořené osádky Sgt Václava Netíka - navigátor Jaroslav Partyk, radiotelegrafista Jan Čtvrtlík, přední střelec Václav Valeš, zadní střelec Pavel Babáček.
Dostali přidělen letoun Wellington R1317 (KX-F) (Freddie, 40. operační let stroje) a úkol bombardovat Hannover
Na zpáteční cestě byli u nizozemského pobřeží zachyceni světlomety a útok nočního stíhače, úspěšná obrana (pád protivníka v plamenech), krátce nato pravděpodobně fatální zásah flakem.
Václav Netík * 20.9.1910 Dvůr Králové n. L. |
Miroslav Jindra * 5.3.1916 Dolní Krupá u H. Brodu |
Jaroslav Partyk * 16.12.1916 Rakovník |
Jan Čtvrlík * 18.4.1918 Olomouc |
Václav Valeš * 26.11.1914 Mokré u Dobrušky |
Pavel Babáček 30.8.1914 Brno |
Letouny
Vickers Wellington Ic R1415 (KX-P) po nouzovém přistání 8.11.1941 na základně East Wretham - osádka Jiřího Fíny byla napadena nočním stíhačem při náletu na Berlín (archiv klubu)
Vickers Wellington Ic R1371 (KX-F) počátkam roku 1941 (Z. Hurt: Češi a Slováci v RAF)
Připomínky
Hrob na hřbitově Uithuizermeeden - severní pobřeží Nizozemska u Groningenu: findagrave.com.
Původní podoba hrobu (obec Dolní Krupá) |
Současná podoba hrobu (KHL J. Hradec) |
Pamětní deska v Šanově u Rakovníka: vets.cz, mapy.cz.
Trochu hlíny z hrobu, kterou přivezl z expedice Klub historie letectví Jindřichův Hradec, lze najít v
Leteckém muzeu v Deštné.
Stručná verze životopisu a informace o dalších letcích z regionu je v sekci Čs letci - Piloti z Vysočiny.
K připomínce výročí vznikl díky spolupráci s Českým rozhlasem Region rozhovor a článek:
Dohledat osudy pilotů bombardéru, kteří sloužili v RAF, je velmi obtížné.
Článek MF DNES, který vyšel 4.3.2016 v příloze Vysočina, byl zveřejněn rovněž online: Patřili mezi nejlepší piloty. Domů na Vysočinu se ale z války nevrátili.
Zdroje:
Ing. Pavel Vančata - konzultace
Pajer M.: Křídla míří na Německo
Pajer M.: Ve stínu slávy
Loucký F.: Mnozí nedoletěli
Rail J.: Českoslovenští letci v polské obranné válce
Rail J.: Českoslovenští letci ve Francii 1939-1940
Rajlich J.: Na nebi sladké Francie
Rajlich J.: Na nebi hrdého Albionu 2, 7.
Seznam příslušníků československého letectva v RAF (1940-1945): acr.army.cz
Vojenský ústřední archiv - Databáze VHA: vuapraha.cz
311. čs. bombardovací peruť RAF: forum.valka.cz
Not Forgotten - Holland (Free Czechoslovak Air Force): fcafa.wordpress.com
Kronika obce Šanov: obecsanov.rajce.idnes.cz
Nálety na Německo - Václav Netík: weby.trutnov.cz
Dutch Airwar Studygroup 1939-1945: verliesregister.studiegroepluchtoorlog.nl
...
Další užitečná literatura: Čs letci - Letecké knihy.
Informace a materiály z tohoto webu lze využít pro připomínání památky našich letců a další pozitivní záměry v souladu s idejemi spolku.
Pokud by šlo o převzetí dat, publikování jinde, komerční oblast a podobně, považujeme za fér nás nejprve kontaktovat. Vynasnažíme se být ku pomoci.