Cesti_RAFaci_-_logo_120x160.png, 30kB
Email:
cestirafaci@seznam.cz
Telefon:
+420 776594885
Adresa:
Čeští RAFáci
Puklice 52
58831 Puklice (u Jihlavy)
Czech Republic
      ČEŠTÍ  RAFÁCI   -   CZECH  RAF  CREW      
facebook.gif, 1,3kB jazyk_cesky.png, 637B jazyk_anglicky.png, 826B

Českoslovenští letci - Výročí

Rok: 2014 2015, 2016, 2017. 2018, 2019.

Mimo výročí narození je také níže uveden přehled 75. výročí úmrtí, tedy seznam letců, kteří zahynuli během roku 1944.

Letošní 100. výročí narození čs. letců, kteří za války sloužili v Royal Air Force

Uvedeni jsou stíhací a bombardovací piloti, členové osádek i letci ve výcviku, kteří se narodili v roce 1919.
Výpis celého aktuálního obsahu databáze Čs letci RAF zahrnuje mimo osobních údajů také mapu všech rodišť.
V sekci Kalendář je přehled letců jak se narodili v jednotlivé dny roku. Sekce Stíhači v RAF - mapa obsahuje přehled rodišť stíhačů včetně mapy se škálováním dle krajů.

 
 
Značky obsahují monogramy pilotů se 100. výročím narození. Po najetí kurzorem se zobrazí jméno lokality i pilota, kliknutí ukáže detailnější info-blok.

U stíhačů je uveden odkaz na osobní profil do sekce Stíhači v RAF, který obsahuje foto, údaje o službě, životopis, odkazy na články a knihy a další info.

Měsíc: leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec.
příjmení, jménoRAF/čs.
hodnost
datum
narození
místo narozenídatum
úmrtí
místo úmrtí
leden
3.Konvalina Blažej
stíhací pilot
Sgt
plk.
* 3.1.1919
Blížkovice u Znojma (B)
† 22.1.1942
u Purfeelt Farm (V. Británie)
zahynul, nehoda
5.Kříž Antonín
palubní radiotelegrafista
W/O
pplk.
* 5.1.1919
Olomouc (M)
† 2.1.1999
6.Hrušák Ilja J.
bombardovací pilot
Sgt
plk.
* 6.1.1919
Golič (Jugoslávie)
† 1.5.1985
8.Doležal Jiří
navigátor
F/O
plk.
* 8.1.1919
Úpice u Trutnova (H)
† 10.12.1993
Praha
10.Jaroš Štěpán
palubní radiotelegrafista
W/O
pplk.
* 10.1.1919
Olešná u Čadce (Slovensko)
† 3.10.1944
Severní moře
zahynul, nezvěstný (Liberator FL937 PP-K)
13.Zrník Tomáš
stíhací pilot
F/Sgt
plk.
* 13.1.1919
Lutonina u Vizovic (Z)
† 27.9.1943
u Beauvais (Francie)
zahynul, sestřelen
15.Remeš František
pilot
Sgt
mjr.
* 15.1.1919
Crikvenica (Jugoslávie)
† 22.11.1942
u St. Athanu (V. Británie)
zahynul, nehoda (Spitfire P7824 od 53.OTU)
19.Franěk Alois
rediotegrafista / střelec
W/O
ppor.
* 19.1.1919
Petřvald u Kopřivnice (T)
?
23.Nasswetter Albín
stíhací pilot
Sgt
plk.
* 23.1.1919
Praha (A)
† 17.6.1941
Dover (V. Británie)
30.Vejlupek (Walters) Josef (Frank)
stíhací pilot
F/O
plk.
* 30.1.1919
Klatovy (P)
† ?.1.1997
únor
5.Rybníček Karel
navigátor
F/Sgt
plk.
* 5.2.1919
Kozlov u Velkého Meziříčí (J)
† 5.10.1945
u Blackbushe (V. Británie)
zahynul, nehoda
7.Prokopec Josef
stíhací pilot
F/Sgt
plk.
* 7.2.1919
Stradouň u Vysokého Mýta (E)
† 5.7.2010
Plzeň
8.Jeřábek Jan, AFM
stíhací pilot
Sgt
plk.
* 8.2.1919
Milevsko (C)
† 15.7.1942
Kanál La Manche
zahynul, sestřelen
12.Konrady Emery L.
pilot ve výcviku
LAC
svob.
* 12.2.1919
Chicago /Indiana (USA)
?
14.Skřivánek Václav
stíhací pilot
Sgt
plk.
* 14.2.1919
Praha (A)
† 21.2.1941
u Bournemouthu (V. Británie)
zahynul, nehoda
březen
7.Svěcený (Sweeney) Antonín
stíhací pilot
F/O
plk.
* 7.3.1919
Mirotín (Rusko)
?
8.Kauer Jaroslav
stíhací pilot
F/Sgt
plk.
* 8.3.1919
Dlouhomilov u Šumperku (M)
† 23.12.1944
Saint Omer (Francie)
zahynul, nehoda
Štivar Josef V.
stíhací pilot
F/O
plk.
* 8.3.1919
Příbor u Kopřivnice (T)
† 26.11.1974
V. Británie
10.Černohorský Ladislav
palubní radiotelegrafista
F/Sgt
plk.
* 10.3.1919
Kaňk (Kutná Hora) (S)
† 18.11.1943
Biskajský záliv
zahynul, nezvěstný (Liberator BZ872, E)
12.Vyhnis Jaroslav
pilot
W/O
plk.
* 12.3.1919
Plzeň (P)
† 2.12.2005
Praha
15.Chaloupka Čeněk
stíhací pilot
Sgt
čet.
* 15.3.1919
Jablonné nad Orlicí u Žamberku (E)
† 25.2.1946

letecká nehoda
16.Kothera Zdeněk
stíhací pilot
Sgt
plk.
* 16.3.1919
Tetín u Berouna (S)
† 27.4.1942
Kanál La Manche u ostrova Texel
zahynul, sestřelen
21.Lebovič (Peters) Bernard
rediotegrafista / střelec
F/Sgt
plk.
* 21.3.1919
Lipča-Chust (Podkarpatská Rus)
† 6.8.2015
Berkhampstead (V. Británie)
Vavruška Vladimír
palubní střelec
F/Sgt
rtn.
* 21.3.1919
Sedlíšťka (Radhošť) u Vysokého Mýta (E)
?
duben
3.Dostál Hugo, DFM
bombardovací pilot
Sgt
plk.
* 3.4.1919
Praha (A)
† 15.7.1942
Biskajský záliv
nezvěstný, sestřelen (Wellington Z1155 KX-F)
7.Škreka - Badouin Vojtěch
stíhací pilot
F/Sgt
rtm.
* 7.4.1919
Uherský Brod (Z)
?
8.Ondrák Bohumil
rediotegrafista / střelec
F/Sgt
čet.
* 8.4.1919
Staré Hamry u Frýdlantu nad Ostravicí (T)
?
10.Minx Jaroslav
rediotegrafista / střelec
F/Sgt
čet.
* 10.4.1919
Šebetov (B)
?
15.Kubalík Vojtěch
bombardovací pilot
W/O
pplk.
* 15.4.1919
Hrdibořice u Prostějova (M)
† 24.10.2000
Olomouc
19.Mikoláš Antonín
pilot
LAC
mjr.
* 19.4.1919
Nošovice u Frýdku-Místku (T)
† 12.8.1941
u Hullavingtonu (V. Británie)
zahynul, nehoda (Magister T8378 od 9.SFTS)
Tesař Josef
palubní střelec
P/O
plk.
* 19.4.1919
Horní Štěpánov u Konic (M)
† 10.12.1942
Středozemní moře
zahynul, nezvěstný (Halifax W1002 NF-Y)
24.Vavřík Josef
stíhací pilot
Sgt
plk.
* 24.4.1919
Straník (Nový Jičín) (T)
† 12.7.1995
květen
2.Beneš (Bekr) Jindřich, DFC
bombardovací pilot
W/O
plk.
* 2.5.1919
Seidorf (Okrouhlička) u Havlíčkova Brodu (J)
† 14.12.1986
Telford (V. Británie)
Hein (Haina) Jan
palubní radiotelegrafista
Sgt
čet.
* 2.5.1919
Holešov (Z)
† 10.4.1992
Praha
5.Chalupa Jan
stíhací pilot
Sgt
plk.
* 5.5.1919
Brno (B)
† 16.10.1940
u Ely Railway (V. Británie)
zahynul, nehoda
8.Šesták Ladislav
bombardovací pilot
F/O
por.
* 8.5.1919
Lanžhot u Břeclavi (B)
† 28.6.1946
u Brawith Hall (V. Británie)
letecká nehoda (Mosquito TA549 od 13.OTU)
10.Kaňovský (Kennedy) Rostislav
stíhací pilot
F/Lt
plk.
* 10.5.1919
Buchlovice u Uherského Hradiště (Z)
† 14.4.2004
V. Británie
25.Schwarz Jiří
pilot
Sgt
pplk.
* 25.5.1919
Plzeň (P)
† 22.9.1941
u Wiggenhall St. Peter (V. Británie)
zahynul, nehoda u 56. OTU (Hurricane W9196)
červen
1.Kubina Michal
palubní radiotelegrafista
F/Sgt
pplk.
* 1.6.1919
Odorín u Spišské Nové Vsi (Slovensko)
† 3.10.1944
Severní moře
zahynul, nezvěstný (Liberator FL937 PP-K)
3.Čáp Miroslav
pilot
Sgt
mjr.
* 3.6.1919
Humpolec (J)
† 17.6.1943
u Kelsallu (V. Británie)
zahynul, nehoda
6.Jedlička Josef
palubní radiotelegrafista
F/Sgt
kpt.
* 6.6.1919
Brankovice u Bučovic (B)
† 30.6.2002
9.Vendl Antonín
stíhací pilot
F/Sgt
plk.
* 9.6.1919
Skřivánek (Okrouhlička) u Havlíčkova Brodu (J)
† 2.4.2002
Praha
14.Jurman Adolf
navigátor
F/O
pplk.
* 14.6.1919
Olešnička (Štěpánov nad Svratkou) u Bystřice nad Pernštejnem (J)
† 25.3.1975
V. Británie
18.Veverka František, DFM
palubní střelec
W/O
pplk.
* 18.6.1919
Polanka nad Odrou (Ostrava) (T)
† 29.10.1982
Polanka nad Odrou
24.Fiala Oldřich
stíhací pilot
Sgt
pplk.
* 24.6.1919
Olomouc (M)
† 7.2.1941
u Kemble (V. Británie)
zahynul, nehoda
28.Chlup Jaroslav
stíhací pilot
W/O
plk.
* 28.6.1919
Ohrozim u Prostějova (M)
† 4.5.1943
Kanál La Manche u Beachy Head (V. Británie)
zahynul, nehoda
červenec
4.Oesterreicher (Bartoň) Robert
palubní radiotelegrafista
F/Sgt
pplk.
* 4.7.1919
Hostinné u Vrchlabí (H)
† 7.7.1997
Praha
5.Podborský Miroslav
pilot
Sgt
pplk.
* 5.7.1919
Moravecké Janovice (Strážek) u Bystřice nad Pernštejnem (J)
† 21.5.1943
Solwayský záliv u Little Ross (V. Británie)
zahynul, nehoda (Wellington HE546, 29)
13.Navrátil František
rediotegrafista / střelec
F/O
plk.
* 13.7.1919
Bouzov u Litovle (M)
† 19.2.2011
Praha
21.Tomek (Treulich) Hanuš
rediotegrafista / střelec
Sgt
mjr.
* 21.7.1919
Pardubice (E)
† 23.11.1943
Karibské moře
zahynul, nehoda (Mitchell FV952, FX)
25.Kolínský Miroslav
stíhací pilot
Sgt
pplk.
* 25.7.1919
Mrzky u Českého Brodu (S)
† 12.12.1998
29.Mareš František, DFM
stíhací pilot
F/O
plk.
* 29.7.1919
Libětice (Hlavňovice) u Sušice (P)
† 10.2.2008
Yelverton (V. Británie)
srpen
4.Kopecký Josef
bombardovací pilot
Sgt
plk.
* 4.8.1919
Votice (S)
?
Škrinár Ján
stíhací pilot
F/Sgt
plk.
* 4.8.1919
Myjava (Slovensko)
?
12.Šofranko Július
pilot
Sgt
pplk.
* 12.8.1919
Štiavnik u Žiliny (Slovensko)
† 30.11.1944
u Buxtonu (V. Británie)
zahynul, nehoda (Harvard FT442 DF od 5.(P)AFU)
17.Chmura František
stíhací pilot
F/Lt
plk.
* 17.8.1919
Kubachy (Spišské Bystré) (Slovensko)
† 5.11.1974
Kulhavý Jaroslav
palubní technik
Sgt
pplk.
* 17.8.1919
Mladá Boleslav (S)
† 4.12.1944
u Tainu (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator FL981 PP-O)
18.Štanc Alois
stíhací pilot
F/Sgt
pplk.
* 18.8.1919
Třebušice u Mostu (U)
† 8.7.1996
Praha
22.Politzer Maxmilián
bombardovací pilot
Sgt
plk.
* 22.8.1919
Koryčany u Kroměříže (Z)
† 10.3.1942
u Stradishallu
zahynul, nehoda (Whitley Z9125, NF-A)
23.Liškutín Miroslav A., DFC, AFC
stíhací pilot
F/O
brig. gen.
* 23.8.1919
Jiříkovice u Šlapanic (B)
† 19.2.2018
Fareham (V. Británie)
září
2.Kennedy Otta K.
palubní střelec
Sgt
čet.
* 2.9.1919
Praha (A)
† 10.4.1945
u Tainu (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator EV955 PP-D)
8.Saxl Jaroslav
palubní radiotelegrafista
Sgt
pplk.
* 8.9.1919
Praha (A)
† 6.7.1996
16.Bunzl Antonín
rediotegrafista / střelec
P/O
pplk.
* 16.9.1919
Úpice u Trutnova (H)
† 18.10.1942
u Uxbridge (V. Británie)
zahynul, nehoda (Wellington T2564 KX-T)
17.Kadlčík Václav
bombardovací pilot
Sgt
pplk.
* 17.9.1919
Ratíškovice u Hodonína (B)
?
19.Kříž Jaroslav
palubní radiotelegrafista ve výcviku
AC2
des.
* 19.9.1919
Brno (B)
?
20.Hytka Zdeněk
palubní radiotelegrafista ve výcviku
LAC
kpt.
* 20.9.1919
Opava (T)
† 14.7.1941
Severní průliv u Portpatricku (Skotsko)
zahynul, nehoda (Battle N2060 od 4.AGS)
26.David František
palubní radiotelegrafista
F/Sgt
čet.
* 26.9.1919
Bohuňovice u Olomouce (M)
† 14.7.1969
28.Tichý Josef
bombardovací pilot
W/O
plk.
* 28.9.1919
Senice na Hané u Litovle (M)
† 14.4.1978
říjen
3.Hanzl Vladimír
bombardovací pilot
Sgt
plk.
* 3.10.1919
Dolánky (Ohníč) u Bíliny (U)
† 3.3.1942
Severmí moře
nezvěstný, sestřelen (Wellington R1167 KX-A)
8.Hornung Jan
navigátor
F/Sgt
pplk.
* 8.10.1919
Moravská Ostrava (Ostrava) (T)
† 13.7.1944
u Marlborough Village (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ717 L)
9.Procházka Miroslav
bombardovací pilot
F/Sgt
plk.
* 9.10.1919
Sýčina (Dobrovice) (S)
† 18.11.1943
Biskajský záliv
zahynul, nezvěstný (Liberator BZ872, E)
12.Nikl Václav
stíhací pilot
F/Sgt
pplk.
* 12.10.1919
Miškovice (Praha - Čakovice) (A)
† ?.?.1972
14.Kratochvíl (Bitton) Miloslav
stíhací pilot
F/Sgt
plk.
* 14.10.1919
Alexandrovka (Rusko)
† 25.2.2014
Knutsford (V. Británie)
19.Hlučka Stanislav
stíhací pilot
F/Sgt
genmjr.
* 19.10.1919
Blažovice u Šlapanic (B)
† 15.10.2008
Praha
20.Blaháček Eduard
rediotegrafista / střelec
Sgt
pplk.
* 20.10.1919
Postřelmov u Zábřehu (M)
† 29.8.1943
u Beaulieu (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ775, G)
21.Steiner František
stíhací pilot
F/Sgt
plk.
* 21.10.1919
Praha (A)
?
23.Martiš Anton
palubní radiotelegrafista
F/Lt
plk.
* 23.10.1919
Komjatice u Nových Zámků (Slovensko)
† 15.9.1991
Komjatice (Slovensko)
listopad
2.Tomko Ján
pilot
Sgt
čet.
* 2.11.1919
Úbrež /Michalovce/ (Slovensko)
?
4.Novotný Karel
bombardovací pilot
F/O
pplk.
* 4.11.1919
Hrbov (Velké Meziříčí) (J)
† 13.7.1944
u Marlborough Village (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ717 L)
7.Babíček Zdeněk
palubní střelec
Sgt
pplk.
* 7.11.1919
Brno (B)
† 15.9.1941
u Lingenu (Nizozemsko)
zahynul, sestřelen (Wellington R1015 KX-L)
Haňka Václav
navigátor
F/Lt
pplk.
* 7.11.1919
Sokolnice u Brna (B)
† 18.10.1942
u Uxbridge (V. Británie)
zahynul, nehoda (Wellington T2564 KX-T)
9.Výcha Viktor
bombardovací pilot
F/Lt
por.
* 9.11.1919
Barnaul (Rusko)
?
10.Skákal Vlastimil
navigátor
F/O
plk.
* 10.11.1919
Káhira (Egypt)
† ?.?.2005
14.Dominik Vladimír
rediotegrafista / střelec
F/Lt
pplk.
* 14.11.1919
Konice (M)
† 8.12.1983
Batelov
21.Rubín Jiří E.
rediotegrafista / střelec
Sgt
pplk.
* 21.11.1919
Praha (A)
† 29.8.1943
u Beaulieu (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ775, G)
28.Černý Otakar
palubní radiotelegrafista
F/Lt
plk.
* 28.11.1919
Křenovice u Slavkova u Brna (B)
† 14.10.2009
Cambridge (V. Británie)
30.Gärtner Rudolf
palubní radiotelegrafista
Sgt
mjr.
* 30.11.1919
Brno (B)
† 23.6.1982
prosinec
2.Bílek Jindřich (Henry)
stíhací pilot
P/O
plk.
* 2.12.1919
Město Žďár (Žďár nad Sázavou) (J)
† 22.4.1987
Carterton (V. Británie)
3.Daněk František
palubní střelec
Sgt
mjr.
* 3.12.1919
Dolní Němčí u Uherského Brodu (Z)
?
4.Sklář Bedřich
palubní technik
Sgt
pplk.
* 4.12.1919
Bratislava (Slovensko)
† 3.10.1944
Severní moře
zahynul, nezvěstný (Liberator FL937 PP-K)
7.Šimon Karel
bombardovací pilot
Sgt
pplk.
* 7.12.1919
Hlinné (Nové Město na Moravě) (J)
† 24.4.1943
Solwayský záliv (V. Británie)
zahynul, nehoda (Wellington HE496, 32)
9.Kudláček Jaroslav
bombardovací pilot
W/O
plk.
* 9.12.1919
Chrudim (E)
† 5.10.1945
u Blackbushe (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator KG867 PP-N)
11.Fanta František
stíhací pilot
F/Sgt
pplk.
* 11.12.1919
Kamení (Pěnčín) u Liberce (L)
† 26.4.1944
u Rowlandu (V. Británie)
zahynul, nehoda
12.Strachoň Přibyslav
palubní střelec
Sgt
pplk.
* 12.12.1919
Velké Pavlovice u Hustopečí (B)
† 3.3.1942
u Creil (Francie)
zahyhul, sestřelen (Wellington Z1070 KX-Y)
15.Peprníček Jan
rediotegrafista / střelec
Sgt
pplk.
* 15.12.1919
Ostrožská Nová Ves u Uherského Hradiště (Z)
† 11.4.1942
u Kolhornu (Nizozemsko)
zahynul, sestřelen (Wellington Z8838 KX-Z)
20.Holl Štěpán
pilot
Sgt
plk.
* 20.12.1919
Postřekov u Domažlic (P)
† 27.11.1985
Praha
23.Patzelt Marián J.
rediotegrafista / střelec
F/O
plk.
* 23.12.1919
Kutná Hora (S)
?
26.Linka Oldřich
rediotegrafista / střelec
F/Sgt
pplk.
* 26.12.1919
Vinařice u Mladá Boleslavi (S)
† 15.4.1989
28.Kostelecký Václav
palubní radiotelegrafista
W/O
rtm.
* 28.12.1919
Dobrá Voda (Kožichovice, Slavičky) u Třebíče (J)
† 6.11.2012
Hastings (V. Británie)
31.Kubíček Jan
palubní technik
F/Sgt
rtn.
* 31.12.1919
Petřvald u Orlové (T)
?
Mocek Jaromír, MBE
navigátor
F/Lt
plk.
* 31.12.1919
Ostrava (T)
† 6.1.1977


Letošní 75. výročí úmrtí čs. letců, kteří za války sloužili v Royal Air Force

Uvedeni jsou stíhací a bombardovací piloti, členové osádek i letci ve výcviku, kteří zahynuli během roku 1944.
Prosíme, věnujme jim společně vzpomínku alespoň u této příležitosti.

 
 
Značky obsahují monogramy pilotů se 75. výročím úmrtí. Po najetí kurzorem se zobrazí jméno lokality i pilota, kliknutí ukáže detailnější info-blok.

U stíhačů je uveden odkaz na osobní profil do sekce Stíhači v RAF, který obsahuje foto, údaje o službě, životopis, odkazy na články a knihy a další info.

Měsíc: leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec.
příjmení, jménoRAF/čs.
hodnost
datum
narození
místo narozenídatum
úmrtí
místo úmrtí
leden
únor
březen
13.Beck Herbert
palubní radiotelegrafista
F/Sgt
mjr.
* 28.2.1923
Vídeň (Rakousko)
† 13.3.1944
Biskajský záliv
zahynul, nezvěstný (Liberator BZ995/G J)
Kadlec Ladislav
stíhací pilot
W/O
pplk.
* 14.4.1917
Brankovice u Bučovic (B)
† 13.3.1944
Biskajský záliv
zahynul, nezvěstný (Liberator BZ995/G J)
Kubín (Kohn) Pavel, Ing.
navigátor
F/O
pplk.
* 16.6.1913
Žamberk (E)
† 13.3.1944
Biskajský záliv
zahynul, nezvěstný (Liberator BZ995/G J)
Lojka Oskar
bombardovací pilot
Sgt
plk.
* 10.12.1916
Přišimasy u Českého Brodu (S)
† 13.3.1944
Biskajský záliv
zahynul, nezvěstný (Liberator BZ995/G J)
Timko Ján
palubní radiotelegrafista
P/O
pplk.
* 30.12.1918
Poproč (Slovensko)
† 13.3.1944
Biskajský záliv
zahynul, nezvěstný (Liberator BZ995/G, J)
Žanta Otakar
bombardovací pilot
P/O
plk.
* 20.3.1915
Stanový (Zlatá Olešnice) u Tanvaldu (L)
† 13.3.1944
Biskajský záliv
zahynul, nezvěstný (Liberator BZ995/G J)
31.Valenta Arnošt
palubní radiotelegrafista
F/Lt
plk.
* 25.10.1912
Svébohov u Zábřehu (M)
† 31.3.1944
u křižovatky Berlín-Vratislav, Zaháň-Zhořelec
zavražděn gestapem po útěku ze Stalag Luft III
duben
19.Mrtvý Arnošt
stíhací pilot
W/O
plk.
* 12.1.1916
Hrdibořice u Prostějova (M)
† 19.4.1944
u Herentals (Belgie)
zahynul, sestřelen
26.Fanta František
stíhací pilot
F/Sgt
pplk.
* 11.12.1919
Kamení (Pěnčín) u Liberce (L)
† 26.4.1944
u Rowlandu (V. Británie)
zahynul, nehoda
Laška Jan
stíhací pilot
F/Lt
plk.
* 22.11.1914
Německý Brod (Havlíčkův Brod) (J)
† 26.4.1944
u zámku Rowlands (V. Británie)
zahynul, nehoda
Lysický Vojtěch
stíhací pilot
P/O
plk.
* 8.9.1915
Olomouc (M)
† 26.4.1944
Appledram (V. Británie)
zahynul, nehoda
květen
5.Ziegler (Zetland) Jindřich O. (Henry O.)
navigátor
F/O
pplk.
* 11.3.1903
Praha (A)
† 5.5.1944
Budapešť (Maďarsko)
zahynul, sestřelen (Wellington JA512 EP-E)
15.Prvonič Antonín
stíhací pilot
W/O
plk.
* 5.5.1915
Záhorská Bystrica (Slovensko)
† 15.5.1944
Manston (V. Británie)
zahynul, nehoda
21.Meier Augustin
stíhací pilot
F/Sgt
pplk.
* 9.5.1914
Žďár nad Metují u Náchoda (H)
† 21.5.1944
Kanál La Manche
zahynul
červen
7.Moravec Miroslav
stíhací pilot
F/Sgt
plk.
* 3.9.1918
Praha (A)
† 7.6.1944
u Appledramu (V. Británie)
zahynul, nehoda
11.Nosek Vilém
stíhací pilot
F/Sgt
plk.
* 30.1.1916
Líně u Nýřan (P)
† 11.6.1944
u Washingu (V. Británie)
zahynul, nehoda
20.Kotiba František
stíhací pilot
W/O
plk.
* 19.4.1912
Valpovo (Jugoslávie)
† 20.6.1944
u Spring Farm (V. Británie)
zahynul, nehoda
21.Bouda František
navigátor
F/O
pplk.
* 6.4.1916
Vídeň (Rakousko)
† 21.6.1944
u St. Valery en Caux (Francie)
zahynul (Mosquito NT182 YH-)
Stránský Josef, DFC
bombardovací pilot
S/Ldr
plk.
* 10.12.1914
Borová (Havlíčkova Borová) u Havlíčkova Brodu (J)
† 21.6.1944
u St. Valery en Caux (Francie)
zahynul
28.Bauer Jiří
stíhací pilot
Sgt
mjr.
* 3.11.1923
Trutnov (H)
† 28.6.1944
Cean (Francie)
zahynul, sestřelen
29.Jiroutek Josef
bombardovací pilot
F/Sgt
plk.
* 19.2.1915
Moravany u Pardubic (E)
† 29.6.1944
u Roskilly Farm (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ754 J)
Kubát Josef
rediotegrafista / střelec
Sgt
pplk.
* 3.11.1923
Kohoutov (Ždírec nad Doubravou) u Chotěboře (J)
† 29.6.1944
u Roskilly Farm (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ754 J)
Kuklínek Emil
palubní technik
Sgt
pplk.
* 31.5.1904
Brno (B)
† 29.6.1944
u Roskilly Farm (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ754 J)
Naxera František
bombardovací pilot
F/O
plk.
* 15.1.1916
Praha (A)
† 29.6.1944
Predannack (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ754 J)
Staňo Walter
palubní radiotelegrafista
Sgt
mjr.
* 28.7.1924
Nové Mesto nad Váhom (Slovensko)
† 29.6.1944
u Roskilly Farm (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ754 J)
Ždímal Václav
navigátor
F/O
pplk.
* 24.10.1914
Sarajevo (Jugoslávie)
† 29.6.1944
u Roskilly Farm (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ754 J)
Žilák Ladislav
palubní radiotelegrafista
F/Sgt
mjr.
* 30.8.1921
Poltár u Lučence (Slovensko)
† 29.6.1944
u Roskilly Farm (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ754 J)
červenec
10.Kalášek Jaroslav
rediotegrafista / střelec
Sgt
mjr.
* 29.1.1918
Bynina (Valašské Meziříčí) (Z)
† 10.7.1944
u Ardoch-Alness (V. Británie)
zahynul, nehoda (Anson NK477)
13.Čapek Václav, Ing.
rediotegrafista / střelec
Sgt
mjr.
* 28.12.1915
Pamětice (Drhovle) u Písku (C)
† 13.7.1944
u Marlborough Village (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ717 L)
Dřevěný Pavel
stíhací pilot
Sgt
mjr.
* 8.2.1916
Dolní Bojanovice u Hodonína (B)
† 13.7.1944
u Marlborough Village (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ717 L)
Filip Ján
rediotegrafista / střelec
Sgt
mjr.
* 18.7.1918
Lučatín (Slovensko)
† 13.7.1944
u Marlborough Village (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ717, L)
Hornung Jan
navigátor
F/Sgt
pplk.
* 8.10.1919
Moravská Ostrava (Ostrava) (T)
† 13.7.1944
u Marlborough Village (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ717 L)
Košek Ludvík
bombardovací pilot
W/O
plk.
* 10.12.1916
Turnov (L)
† 13.7.1944
u Marlborough Village (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ717 L)
Maňásek Miloslav B.
palubní technik
Sgt
mjr.
* 1.11.1922
Slavonský Kobaš (Jugoslávie)
† 13.7.1944
u Marlborough Village (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ717 L)
Novotný Karel
bombardovací pilot
F/O
pplk.
* 4.11.1919
Hrbov (Velké Meziříčí) (J)
† 13.7.1944
u Marlborough Village (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ717 L)
Tarantík Václav
palubní radiotelegrafista
W/O
pplk.
* 27.4.1911
Hrdlořezy u Mladé Boleslavi (S)
† 13.7.1944
u Marlborough Village (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ717 L)
srpen
11.Elbogen Arnošt
stíhací pilot
F/Sgt
pplk.
* 8.2.1920
Praha (A)
† 11.8.1944
u Buurmalsenu (Nizozemsko)
zahynul
16.Revilliod Leonard
bombardovací pilot
F/O
-
* 26.7.1922
Montreux (Švýcarsko)
† 16.8.1944
u Tiree (V. Británie)
zahynul, nehoda (Halifax LL296 S)
31.Řehoř František
stíhací pilot
F/Sgt
pplk.
* 12.4.1920
Praha (A)
† 31.8.1944
Severní moře
zahynul, nehoda
září
3.Škach Antonín
stíhací pilot
P/O
plk.
* 1.12.1916
Kročehlavy (Kladno) (S)
† 3.9.1944
u Braintree (V. Británie)
zahynul, nehoda
20.Vaculík František
stíhací pilot
F/Sgt
plk.
* 5.5.1918
Buchlovice u Uherského Hradiště (Z)
† 20.9.1944
u Pravence (Slovensko)
zahynul, sestřelen
26.Zákravský Jindřich
stíhací pilot
W/O
plk.
* 20.2.1915
Jaroměř (H)
† 26.9.1944
Kanál La Manche u Nab Tower (V. Británie)
zahynul, nehoda
říjen
3.Hala Jaroslav
bombardovací pilot
P/O
plk.
* 26.5.1914
Vizovice (Z)
† 3.10.1944
Severní moře
zahynul, nezvěstný (Liberator FL937 PP-K)
Jaroš Štěpán
palubní radiotelegrafista
W/O
pplk.
* 10.1.1919
Olešná u Čadce (Slovensko)
† 3.10.1944
Severní moře
zahynul, nezvěstný (Liberator FL937 PP-K)
Katz Karel
palubní radiotelegrafista
F/Sgt
pplk.
* 25.2.1920
Bratislava (Slovensko)
† 3.10.1944
Severní moře
zahynul, nezvěstný (Liberator FL937 PP-K)
Koranda František
navigátor
F/O
pplk.
* 17.9.1913
Praha (A)
† 3.10.1944
Severní moře
zahynul, nezvěstný (Liberator FL937 PP-K)
Kubina Michal
palubní radiotelegrafista
F/Sgt
pplk.
* 1.6.1919
Odorín u Spišské Nové Vsi (Slovensko)
† 3.10.1944
Severní moře
zahynul, nezvěstný (Liberator FL937 PP-K)
Remenár Jozef
palubní střelec
F/Sgt
pplk.
* 24.3.1911
Radošovce u Senice (Slovensko)
† 3.10.1944
Severní moře
zahynul, nezvěstný (Liberator FL937 PP-K)
Sklář Bedřich
palubní technik
Sgt
pplk.
* 4.12.1919
Bratislava (Slovensko)
† 3.10.1944
Severní moře
zahynul, nezvěstný (Liberator FL937 PP-K)
Štoček Alois
bombardovací pilot
F/Sgt
plk.
* 12.10.1917
Praha (A)
† 3.10.1944
Severní moře
zahynul, nezvěstný (Liberator FL937 PP-K)
Veitl František
palubní střelec
F/Sgt
pplk.
* 26.8.1903
Praha (A)
† 3.10.1944
Severní moře
zahynul, nezvěstný (Liberator FL937 PP-K)
7.Mráz Bohuslav
stíhací pilot
F/Sgt
plk.
* 10.12.1920
Bořetín u Pelhřimova (J)
† 7.10.1944
u Krahule (Slovensko)
zahynul, sestřelen
13.Kepák Vladimír
palubní radiotelegrafista
W/O
pplk.
* 10.6.1914
Brno - Královo Pole (B)
† 13.10.1944
Severní moře
zahynul, nezvěstný (Mosquito DZ302/G EW-E)
15.Motyčka Tomáš
stíhací pilot
F/O
plk.
* 8.7.1915
Nedakonice u Uherského Hradiště (Z)
† 15.10.1944
u Diviak (Slovensko)
zahynul, sestřelen
16.Mžourek Alois
bombardovací pilot
F/O
plk.
* 12.4.1915
Hospozín u Slaného (S)
† 16.10.1944
u Horley (V. Británie)
zahynul, nehoda
29.Barvíř Rudolf
rediotegrafista / střelec
Sgt
mjr.
* 15.8.1911
Hranice u Přerova (M)
† 29.10.1944
u Helmsdale (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ720 G)
Košťál Josef
rediotegrafista / střelec
Sgt
pplk.
* 9.1.1914
Znojmo (B)
† 29.10.1944
u Helmsdale (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ720 G)
Štětka Štěpán M.
palubní technik
Sgt
pplk.
* 23.5.1920
Prušánky (B)
† 29.10.1944
u Helmsdale (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ720 G)
listopad
9.Borovec Rudolf
stíhací pilot
F/Lt
plk.
* 5.2.1915
Pardubice (E)
† 9.11.1944
u Liptovské Lupči (Slovensko)
zahynul jako partyzán při přestřelce
28.Smik Otto, DFC
stíhací pilot
S/Ldr
genmjr.
* 20.1.1922
Boržomi (Gruzie)
† 28.11.1944
u Zwolle (Nizozemsko)
zahynul, sestřelen
30.Šofranko Július
pilot
Sgt
pplk.
* 12.8.1919
Štiavnik u Žiliny (Slovensko)
† 30.11.1944
u Buxtonu (V. Británie)
zahynul, nehoda (Harvard FT442 DF od 5.(P)AFU)
prosinec
3.Zeman Boris
pilot
Sgt
mjr.
* 16.10.1918
Slavuka (Volyň)
† 3.12.1944
u Haltwhistle
zahynul, nehoda (Spitfire EP518)
4.Benedikt František
palubní radiotelegrafista
F/Sgt
pplk.
* 5.12.1921
Ostrava (T)
† 4.12.1944
u Tainu (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator FL981 PP-O)
Havránek František
palubní radiotelegrafista
F/Sgt
pplk.
* 18.2.1918
Rozářín (Moutnice) u Židlochovic (B)
† 4.12.1944
u Tainu (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator FL981, PP-O)
Hnilička Waltr
palubní radiotelegrafista
Sgt
mjr.
* 24.3.1924
Čelákovice u Brandýsa nad Labem (S)
† 4.12.1944
u Tainu (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator FL981 PP-O)
Kulhavý Jaroslav
palubní technik
Sgt
pplk.
* 17.8.1919
Mladá Boleslav (S)
† 4.12.1944
u Tainu (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator FL981 PP-O)
Petrášek Štěpán
bombardovací pilot
W/O
plk.
* 18.4.1917
Velenice u Poděbrad (S)
† 4.12.1944
u Tainu (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator FL981 PP-O)
Šebestík Josef
bombardovací pilot
F/Sgt
plk.
* 16.5.1916
Hrádek na Vlárské Dráze (Slavičín) (Z)
† 4.12.1944
u Tainu (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator FL981 PP-O)
Zbroj Eduard
navigátor
F/O
pplk.
* 15.3.1912
Dvůr Králové nad Labem (H)
† 4.12.1944
u Tainu (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator FL981 PP-O)
8.Vanko Anton (Antonín)
stíhací pilot
Sgt
pplk.
* 10.1.1918
Lednické Rovné (Slovensko)
† 8.12.1944
Bradwell Bay (V. Británie)
zahynul, nehoda
23.Kauer Jaroslav
stíhací pilot
F/Sgt
plk.
* 8.3.1919
Dlouhomilov u Šumperku (M)
† 23.12.1944
Saint Omer (Francie)
zahynul, nehoda
31.Donda Zdeněk
stíhací pilot
F/Lt
plk.
* 15.8.1921
Rakovník (S)
† 31.12.1944
Sevel-Seget (Belgie)
zahynul



Články doplněné o portrétní fotky letců jsou zveřejněny na webu přátel - fcafa.com: 2013, 2014, 2015, 2016, 2017.

Zdroj:
Seznam příslušníků československého letectva v RAF (1940-1945): www.acr.army.cz
Další weby a knihy...

 
Informace a materiály z tohoto webu lze využít pro připomínání památky našich letců a další pozitivní záměry v souladu s idejemi spolku.
Pokud by šlo o větší množství dat, publikování jinde, komerční oblast, považujeme za fér nás nejprve kontaktovat. Vynasnažíme se být ku pomoci.

 

Info a odkazy

Stránky navazují na původní www.czechspitfireclub.cz. Tato změna je kvůli dělení spolku.
Staré odkazy lze použít...
(více po najetí kurzozem)

Muzeum RAF Police
Maketa Spitfiru Mk. IXc (1:1)
Informační Newsletter
Pravidelné články o čs. letcích:
Free Czechoslovak Air Force
Památníky čs. letcům RAF
Prosby (kontakt, info: email)
Hledáme sponzory pro podporu naší činnosti.
Pozvánky (komplet: Aktuality)
Momentálně nic na obzoru...
Kalendář (komplet: Aktuality)
20. prosince
Karel Vykoukal (102) - plk., F/Lt RAF (stíhací pilot)
* 20.12.1916 Chotěboř u Havlíčkova Brodu
† 21.5.1942 Kanál La Manche u Le Havre (Francie)
Novinky (komplet: Aktuality)
14. prosince
  Článek Newsletter 010.
Tipy na zajímavosti webu
V přípravě...
Weby přátel a další odkazy
airZone.TV, Flying Revue.
D. Švec, Cyriaci, KVH Sky Riders, KVH "Pětačtyřicítka" Brno, KHL Jindřichův Hradec, Centrum české historie, KVH 276th. Sqdn., Pterodactyl Flight, Classic Trainers, KX-B, Čs. letci, 21. zTL Čáslav, 22. zVrL Náměšť n. O., Spolek pro voj. pietní místa, ...
Shop 211 SQN, VálečníPtáci.Cz, Air-Shop.cz, Krtmítko pro duši, ... (více: Odkazy)