Cesti_RAFaci_-_logo_120x160.png, 30kB
Email:
cestirafaci@seznam.cz
Telefon:
+420 776594885
Adresa:
Čeští RAFáci
Puklice 52
58831 Puklice (u Jihlavy)
Czech Republic
      ČEŠTÍ  RAFÁCI   -   CZECH  RAF  CREW      
facebook.gif, 1,3kB jazyk_cesky.png, 637B jazyk_anglicky.png, 826B

 


Toto je stará verze sekce Články, nová verze (dosažitelná standardně přes menu vlevo) obsahuje i původní starší texty včetně tohoto.

články

Oslava 95. výročí narození brigádního generála i.m. Karla M. Kuttelwaschera, DFC & Bar

(Podrobné informace o této osobnosti jsou v sekci Čs letci - Karel Kuttelwascher).

Pátek 23. září 2011 byl dnem 95. výročí narození našeho nejúspěšnějšího válečného stíhače. Byl to den uctění hrdinovy památky.
Dopoledne proběhl ve Svatém Kříži slavnostní ceremoniál s odhalením pomníku. Toho se zhostily Kuttelwascherovy dcery Vee Darlington a Mari Rowe, které přijely z domovské Velké Británie. Projevy přednesli Uspořádali jsme také společenský večer v Divadle Na Kopečku.


Snímky z ceremoniálu ve Svatém Kříži a z večera v Divadle Na Kopečku: Fotogalerie.
Sestřih videa z odhalení pomníku: YouTube.
Sestřih videa z divadelního večera: YouTube.

Na vzpomínkové akci spolupracovalo také město Havlíčkův Brod, Svaz letců ČR, Krajský úřad Jihlava, Krajské vojenské velitelství Jihlava, Ministerstvo obrany ČR, Armáda ČR a řada dalších institucí, organizací i jednotlivců. Všem patří velký dík! Odhalení pomníku se zhostil y Kuttelwascherovy dcery Vee Darlington a Mari Rowe z Velké Británie. Převzaly také medaili náčelníka generálního štábu udělenou jejich otci in memoriam. Program je uveden na stránce dole.
Brzy budou doplněny ucelenější informace.

Články a reportáže v médiích
Česká televize: Ve Svatém Kříži odhalili památník valéčnému letci
Regionální televize - Vysočina: Odhalení památníku letci RAF Karlu Kuttelwascherovi.
Český rozhlas Region: Válečný pilot z Vysočiny
MF DNES / iDNES.cz: Stíhače Kuttelwaschera připomíná pomník v jeho rodném Svatém Kříži
Ministerstvo obrany: Nejlepší druhoválečný stíhač má památník ve svém rodišti

Projev

Autorem, který jej také přednesl při dopoledním ceremoniálu, je Josef 'Joe' Vochyán.

Vážení přátelé,
dovolte prosím, abych krátce představil osudy nevšedního muže, jemuž jsme dnes přišli vzdát hold. Je to přesně 95. let, co se tu narodil Karel Miloslav Kuttelwascher. Jeho příběh se v základních rysech podobá životní cestě mnoha statečných mužů, kteří během druhé světové války bojovali na obloze za obnovu země, kterou milovali, k níž je poutalo upřímné vlastenectví.
Již v mládí mu učarovala letedla. Po dovršení plnoletosti dobrovolně narukoval, absolvoval výcvik a působil jako stíhač. Dělal práci, kterou miloval. Mnichovská dohoda a březnová okupace ale vše změnily. Byl to také on, kdo se rozhodl pro odchod. Spolu s dalšími se dostal přes Polsko do Francie, kde na jaře 1940 poprvé změřil síly s německou Luftwaffe a v prudkých bojích zničil dva její stroje. Kampaň ale skončila kapitulací. Poslední nadějí se tak stala Velká Británie, jejíž královské letectvo bylo vděčné za zkušené piloty připravené bránit ostrůvek svobody na západě starého kontinentu. Kuttelwascher si u 5. OTU osvojil stíhačku Hawker Hurricane. Zasáhl do závěrečných bojů bitvy o Británii v řadách 1. squadrony. Během roku 1941 poslal k zemi tři Messerschmitty Bf 109 a stal se tak s pěti potvrzenými úspěchy stíhacím esem. Nejtěžší rány ale nenáviděnému nepříteli zasadil až v příštím roce. Jeho jednotka byla určena pro riskantní noční přepadové akce Night Intruder. Piloti se při nich za úplňkových nocí, bez speciálních navigačních pomůcek, vydávali hluboko nad okupovanou Francii a v okolí letišť se snažili najít a zničit německé bombardéry, které svými nálety těžce sužovaly britská města. Už při první akci se na Kuta usmálo štěstí - jeden Junkers Ju 88 sestřelil a jeden poškodil. Po třech hodinách osamocení v temnotě se vrátil zcela vyčerpán... Během následujících nocí skosil další. Ze 4. na 5. května čtyři kanony jeho černého Hurricanu zpečetily osud tří bombardérů během pouhých čtyř minut. Na pravou stranu kapoty si pak nechal namalovat emblém Night Reaper - Noční žnec. Do 2. července, kdy byla peruť z akcí odvolána, sundal z hvězdné oblohy celkem 15 dvoumotoráků s hákovými kříži. Přestoupil k 23. squadroně, létal jako první cizinec na výkonných Mosquitech, ale tmavou siluetu nepřítele už ale nespatřil. Po dlouhých dvou letech byl odvolán z operační činnosti a vyslán Inspektorátem čs. letectva na půlroční propagační cestu po USA a Kanadě, aby přednášel na vojenských školách a organizoval náborové akce. Od ledna 1944 pak pracoval jako testovací pilot.

Kvůli politickým tlakům z východu se mohl, stejně jako většina letců z Royal Air Force, vrátit do osvobozeného Československa až v srpnu 1945. Brzy se ale bohužel dostavilo zklamání. Znepokojoval ho zejména rostoucí vliv komunistů, cítil zlo jejich zvrácené ideologie a otevřeně vůči nim vystupoval. Vlast, za niž se bil, se měla brzy krutě změnit, pošpinit čest jeho spolubojovníků a zapomenout jejich obětí. V květnu 1946 se vrátil do Anglie za rodinou a létal u civilní letecké společnosti British European Airways.

Válečné vypětí si však tiše vybralo svoji daň, pravděpodobně právě extrémně náročné noční operace nad okupovaným kontinentem zahájily pozvolný proces únavy pilotova srdce. V létě 1959 během dovolené v jihozápadní Anglii jej postihl náhlý infarkt. Pár dní po převozu do nemocnice v Truro, krátce před půlnocí 17. srpna, se však dostavil druhý... Legendární Noční jestřáb odešel, podobně jako bojoval, v noci a sám. Bylo mu pouhých 42 let. Mnoho československých letců položilo za války své životy za svou porobenou vlast. Karel Kuttelwascher za ni dal své srdce.

Byl nejen výjimečným pilotem, jenž se během své kariéry vznesl do vzduchu na šedesáti různých typech letounů, ale především pevným charakterem s nadprůměrnou inteligencí a velkou touhou se neustále zlepšovat. Za svou bojovou činnost získal řadu vyznamenání. Připomeňme zejména dvojnásobné udělení Záslužného leteckého kříže DFC, čehož dosáhl jako jediný z našich. S celkem 20 sestřely je naším nejúspěšnějším esem. 15 úspěchů za svitu měsíce mu dává 6. místo mezi spojeneckými nočními stíhači.

Čas od času v médiích narazíme na smutný povzdech, že společnosti a zejména mládeži, chybí kladné vzory... Věřím, že mi dáte za pravdu, když řeknu, že "vzory by se našly, jen stačí otevřít oči". Dnes tu o takových lidech mluvíme, jsou to právě oni - naši váleční letci, hrdinové a výjimečné osobnosti jako byl právě generál Kuttelwascher. Chovejme proto v srdcích jejich památku, vzdávejme jim úctu, připomínejme jejich odkaz a inspirujme se jimi!

Děkuji vám.

Text pozvánky na akci

Oslava 95. výročí narození brigádního generála i.m. Karla M. Kuttelwaschera, DFC & Bar
V letošním roce si připomeneme 95. nedožité výročí narození našeho nejúspěšnějšího stíhače, který bojoval na západní frontě a který se proslavil zejména službou v RAF. Za války dosáhl 20 potvrzených sestřelů nacistických letounů a řady dalších bojových úspěchů. Mezi našimi leteckými esy byl v počtu sestřelů nejlepším. Mezi všemi spojeneckými nočními stíhači z druhé světové války byl na 6. místě, což jej řadí mezi absolutní špičku. Velké zásluhy v úsilí spojenců o porážku nacismu měl také při nebojové činnost, zejména při pobytu v USA a Kanadě. Po válce a krátkém pobytu v Československu musel odejít zpět do Velké Británie, kde nedlouho poté zemřel.

Občanské sdružení Czech Spitfire Club ve spolupráci s městem Havlíčkův Brod, Svazem letců České republiky, KrÚ Jihlava, KVV Jihlava, MO ČR a AČR a řadou dalších institucí a organizací připravilo v jeho rodné obci (mapa příjezdu) vzpomínkovou pietní akci. Při této příležitosti proběhne také slavnostní odhalení pomníku. To provedou Kuttelwascherovy dcery Vee Darlington a Mari Rowe, které žijí ve Velké Británii a na tuto oslavu přijedou do ČR. Převezmou také medaili náčelníka generálního štábu udělenou jejich otci in memoriam.

Pozvaní hosté
Vee Darlington a Mari Rowe a rodina Karla Kuttelwaschera
Poslanci Parlamentu ČR
Představitelé MO ČR a AČR
Představitelé Kraje Vysočina
Představitelé města Havlíčkův Brod
Představitelé města Jihlavy
Osadní výbor a obyvatelé obce Svatý Kříž
Členové Svazu letců ČR
Veteráni RAF a členové Sdružení československých zahraničních letců
Mezinárodní hosté (ambasády Velké Británie a Francie)
sdělovací prostředky a řada dalších osob

Program
08.00 - příjezd organizátorů, příjezd AČR, ozvučení, instalace
09:00 - příjezd Kutových dcer Mari a Vee
09:45 - příjezd dalších hostů
09:50 - fanfára, zahájení akce, slavnostní nástup AČR, veteránů a KVH
10:00 - průlet - stíhací letouny Gripen
10:05 - odhalení pomníku, kladení květin (věnců)
10:10 - projev Vee & Mari
10:15 - projev přibližující osobnost Karla Kuttelwaschera
10:25 - projev náměstka ministra obrany
10:30 - projev pana starosty Havlíčkova Brodu Bc. Jana Tecla
10:35 - projev dalších hostů (p. Šišková, plk. Vranský, plk. Rampula,...)
10:55 - předání ocenění NGŠ AČR, poděkování účastníkům a hostům
11:00 - hymna ČR
11:10 - prohlídky výstavy v prostorách školy ve Svatém Kříži
11.45 - přesun do Havlíčkova Brodu
12:00 - zahájení putovní výstavy AČR na radnici v Havlíčkově Brodě
12:45 - ukončení akce (další následné oslavy budou probíhat pod organizací města HB a o. s. Czech Spitfire Club již samostatně)
13:00 - odjezd hostů
... Konferovat akci bude plk. Bc. Ing. Zdeněk Sadecký, předseda o.s. Czech Spitfire Club

Od 17:00 připravujeme společenský večer v jihlavském Divadle Na kopečku (web).
Komponovaný program zahrnuje prezentaci o Kuttelwascherovi, čs. válečných letcích i holocaustu. Součástí bude beseda s Kuttelwascherovými dcerami a také s plukovníky Emilem Bočkem (310. sq. RAF) a Pavlem Vranským (311. sq. RAF) a dalšími hosty.
Pro zájemce je k dispozici ještě několik volných míst.
 
Informace a materiály z tohoto webu lze využít pro připomínání památky našich letců a další pozitivní záměry v souladu s idejemi spolku.
Pokud by šlo o větší množství dat, publikování jinde, komerční oblast, považujeme za fér nás nejprve kontaktovat. Vynasnažíme se být ku pomoci.

 

Info a odkazy

Muzeum RAF Police
Informační Newsletter
Pravidelné články o čs. letcích:
Free Czechoslovak Air Force
Památníky čs. letcům RAF
Prosby
Kdyby se náhodou našel nějaký dobromyslný podporovatel naší činnosti... Budeme rádi :o)
Pozvánky (komplet: Aktuality)
7. června (pátek) - 30. dubna (čtvrtek)
Výstava Rytíři nebes - Praha, Václavské náměstí 1700/68, Národní muzeum (web)
25. ledna, 13:00-17:00 (sobota)
Aspoň na víkend vstup do RAF - Praha, Václavské náměstí 1700/68, Národní muzeum, přednáškový sál č. 102 (web)
Kalendář (komplet: Aktuality)
19. ledna
Bohumil Horák (111) - plk., F/Lt RAF (stíhací pilot)
* 19.1.1909 Komárno u Bystřice pod Hostýnem
† 29.6.1941 u Horley (V. Británie)
Novinky (komplet: Aktuality)
15. ledna
  Článek Newsletter 18.
Tipy na zajímavosti webu
V přípravě...
Weby přátel a další odkazy
airZone.TV, Flying Revue.
D. Švec, Cyriaci, KVH Sky Riders, KVH "Pětačtyřicítka" Brno, KHL Jindřichův Hradec, Centrum české historie, KVH 276th. Sqdn., Pterodactyl Flight, Classic Trainers, KX-B, Čs. letci, 21. zTL Čáslav, 22. zVrL Náměšť n. O., Spolek pro voj. pietní místa, ...
Shop 211 SQN, VálečníPtáci.Cz, Air-Shop.cz, Krtmítko pro duši, ... (více: Odkazy)