Cesti_RAFaci_-_logo_120x160.png, 30kB
Email:
cestirafaci@seznam.cz
Telefon:
+420 776594885
Adresa:
Čeští RAFáci
Puklice 52
58831 Puklice (u Jihlavy)
Czech Republic
      ČEŠTÍ  RAFÁCI   -   CZECH  RAF  CREW      
facebook.gif, 1,3kB jazyk_cesky.png, 637B jazyk_anglicky.png, 826B

články

4. března 2016

Připomeňme si jednoho poměrně málo známého letce, který se narodil na Vysočině a jehož život je spojen i s Rakovnickem.
Noční nálety na cíle v okupované Evropě byly všobecně velmi nebezpečné. Pátý z nich byl pro tohoto pilota bohužel posledním.

100. výročí narození plukovníka i.m. Miroslava Jindry, pilota 311. čs. bombardovací perutě RAF

Miroslav Jindra se narodil 5. března 1916 v obci Dolní Krupá u Havlíčkova Brodu. Za První republiky jeho rodina žila v Šanově u Rakovníka, kde jej do dnešních dnů připomíná pamětní deska. V osmnácti letech se přihlásil do armády a nastoupil do prostějovské Školy leteckého dorostu. Spolu s ním ji v roce 1936 dokončil i budoucí spolubojovník Jaroslav Hájek z Jaroměřic nad Rokytnou. Odpor vůči nacistické okupaci vyústil v létě 1939 odchodem do exilu – přes Polsko, Francii a Palestinu se dostal až do Velké Británie. 11. listopadu 1940 vstoupil do RAF VR (Dobrovolnická záloha britského Královského letectva) a obdržel hodnost Sergeant (Sgt). V lednu doplnil 311. čs. bombardovací peruť umístěnou na letišti East Wretham a postupně si osvojil řízení bombardérů Vickers Wellington.

1.7.1941 se zapojil do nočních náletů na cíle v okupované Evropě: jako druhý pilot v šestičlenné osádce Karla Schoře, úkolem byl nálet na přístav Brest. O dvě noci později zaútočili na průmyslové podniky v Essenu. Před půlnocí 5. července odstartovali na Münster. Tentokrát byl na pozici radiotelegrafisty František Doležal z Horních Heřmanic u Třebíče. Nad cílem je zachytily světlomety, ale i přes protiletadlovou palbu (flak) dokázali úspěšně odbombardovat. Po obratu domů převzal řízení Sgt Jindra, ale náhle přišly perné chvíle: útok nočního stíhače Messerschmitt Bf 110. Wellington KX-P utržil zásahy, pilot manévroval, zadnímu střelci Ladislavu Kadlecovi jeden z projektilů přerazil holeň, ale přesto dokázal druhý útok protivníka odrazit. Kolem 3:30 nouzové přistáli na základně, v nemocnici ale musela být zraněnému pravá noha amputována.

Miroslav Jindra byl zařazen do nově utvořené osádky Sgt Václava Netíka. 19.7.1941 dostali pro útok na Hannover přidělen spolehlivý Wellington Mk.IC R1371 (KX-F jako Freddie), pro který to byl již 40. nálet. Cestou zpět je u nizozemského pobřeží odhalily světlomety a navíc napadl noční stíhač. Messerschmitt však schytal zásahy odvetné palby a zřítil se. Jenže krátce nato devastující salva flaku… a temné nebe prozářila padající ohnivá pochodeň Wellingtonu. Ostatky pilota Jindry vydalo moře až po dvou měsících, spočinul daleko od domoviny na hřbitově obce Uithuizermeeden severně od Groningenu. Čest jeho památce, bojoval za nás, položil život za naši svobodnou budoucnost.

Joe
Děkuji panu Pavlu Vančatovi za pomoc se zjištěním některých životopisných údajů. Doporučuji rovněž jeho web cz-raf.webnode.cz.
Děkuji panu Jaroslavu 'Hugo' Popelkovi za poskytnutí portrétní fotografie M. Jindry.


Jindra_Miroslav_-_portret_cs__208x300_(Jaroslav_Hugo_Popelka).jpg, 16kB Jindra_Miroslav_-_ hrob_Uithuizermeeden__foto_200x300_(KHL_Jindrichuv_Hradec).jpg, 19kB
M. Jindra, před válkou
(Jaroslav 'Hugo' Popelka)
hrob, Uithuizermeeden
(KHL J. Hradec)

Pamětní deska v Šanově u Rakovníka: vets.cz.
Trochu hlíny z hrobu, kterou přivezl z expedice Klub historie letectví Jindřichův Hradec, lze najít v Leteckém muzeu v Deštné.

Stručná verze životopisu a informace o dalších letcích z regionu je v sekci Čs letci - Piloti z Vysočiny.

K připomínce výročí vznikl díky spolupráci s Českým rozhlasem Region rozhovor a článek: Dohledat osudy pilotů bombardéru, kteří sloužili v RAF, je velmi obtížné.
Článek MF DNES, který vyšel 4.3.2016 v příloze Vysočina, byl zveřejněn rovněž online: Patřili mezi nejlepší piloty. Domů na Vysočinu se ale z války nevrátili.Zdroje:
Ing. Pavel Vančata - konzultace
Pajer M.: Křídla míří na Německo
Pajer M.: Ve stínu slávy
Loucký F.: Mnozí nedoletěli
Rail J.: Českoslovenští letci v polské obranné válce
Rail J.: Českoslovenští letci ve Francii 1939-1940
Rajlich J.: Na nebi sladké Francie
Rajlich J.: Na nebi hrdého Albionu 2, 7.
Seznam příslušníků československého letectva v RAF (1940-1945): acr.army.cz
Vojenský ústřední archiv - Databáze VHA: vuapraha.cz
311. čs. bombardovací peruť RAF: forum.valka.cz
Not Forgotten – Holland (Free Czechoslovak Air Force): fcafa.wordpress.com
Kronika obce Šanov: obecsanov.rajce.idnes.cz
Nálety na Německo - Václav Netík: weby.trutnov.cz
Dutch Airwar Studygroup 1939-1945: verliesregister.studiegroepluchtoorlog.nl
...
Další užitečná literatura: Čs letci - Letecké knihy.

Článek bude ještě výhledově doplněn o další informace a fotky...

 
Informace a materiály z tohoto webu lze využít pro připomínání památky našich letců a další pozitivní záměry v souladu s idejemi spolku.
Pokud by šlo o převzetí dat, publikování jinde, komerční oblast a podobně, považujeme za fér nás nejprve kontaktovat. Vynasnažíme se být ku pomoci.

 

Info a odkazy

Muzeum RAF Police
Informační Newsletter
Pravidelné články o čs. letcích:
Free Czechoslovak Air Force
Památníky čs. letcům RAF
Prosby
Kdyby se náhodou našel nějaký dobromyslný podporovatel naší činnosti... Budeme rádi :o)
Pozvánky (komplet: Aktuality)
16. června (úterý) - 6. ledna (středa)
Výstava Českoslovenští letci za západní frontě 1940-1945 - Jindřichův Hradec, Štítného ulice 124, Muzeum Jindřichohradecka, Konferenční sál (web)
Kalendář (komplet: Aktuality)
25. listopadu
Bohumil Dubec (104) - plk., W/O RAF (stíhací pilot)
* 25.11.1916 Svítkov u Pardubic
† 8.10.2003 Pardubice
Stanislav Fejfar (108) - plk., F/Lt RAF (stíhací pilot)
* 25.11.1912 Štikov (Nová Paka) u Jičína
† 17.5.1942 u Guinesu (Francie)
Novinky (komplet: Aktuality)
28. srpna
  Článek Newsletter 21.
Tipy na zajímavosti webu
V přípravě...
Weby přátel a další odkazy
airZone.TV, Flying Revue.
D. Švec, Cyriaci, KVH Sky Riders, KVH "Pětačtyřicítka" Brno, KHL Jindřichův Hradec, Centrum české historie, KVH 276th. Sqdn., Pterodactyl Flight, Classic Trainers, KX-B, Čs. letci, 21. zTL Čáslav, 22. zVrL Náměšť n. O., Spolek pro voj. pietní místa, ...
Shop 211 SQN, VálečníPtáci.Cz, Air-Shop.cz, Krtmítko pro duši, ... (více: Odkazy)